Geše Pema Dorjee

Geše Pema Dorjee
Geše Pema Dorjee sündis 1951. aastal Shillongis, India ja Tiibeti piiri lähedal. Lapsena põgenes ta koos perega Hiina okupatsiooni eest Nepali ja hiljem Indiasse. 1963. kuni 1973. aastani õppis ta Tibetan Homes Foundationi koolis, seejärel Buddhist Dialectic instituudis (praegu nimetatakse seda College for Higher Tibetan Studies Sarah). Instituut pakkus kuueaastast ületava tarkuse (prajñā-pāramitā) ja nelja-aastast kesktee (madhjamaka) õppeprogrammi, mille geše-la ka lõpetas. Budistlikus haridussüsteemis vastavad need meie mõistes kahele magistrikraadile.

1981. kuni 1997. aastani pühendus geše Pema Dorjee tööle Dharamsalas asuvas Tiibeti Lastekülas: ta alustas tiibeti budismi, keele ja kultuuri õpetajana. 1990. aastal sai temast kooli juhataja ning kolm aastat hiljem selle direktor.

1995. aastal jõudis ta tänu edasistele õpingutele budistlikus filosoofias geše-kraadini, mis vastab meie mõistes doktorikraadile.

Seejärel määrati ta Tibetan Teachers Training keskuse direktoriks, kellena ta töötas kaks aastat. Pärast seda paluti tal hakata Buddhist Dialectic instituudi direktoriks. Sellel ametikohal töötas ta viis aastat.
Geše Pema Dorjee kohtus instituudis töötamise ajal mõnede bodong-traditsiooni järgijatega, kes palusid talt abi oma liini taastamisel. Bodong-traditsioon oli selleks ajaks tõsises väljasuremisohus – paljud kirjutised olid kadunud ja järgijaid väga vähe. 2001. aastal kohtus geše-la Tema Pühaduse dalai-laamaga ning esitas oma ideed traditsiooni taastamiseks ja edendamiseks. Tema Pühadus andis omalt poolt nõu ja juhiseid ning hiljem ka projektile rahalist abi. 2003. aastal asutas geše Pema Dorjee Dharamsalas bodongi uurimis- ja kirjastamiskeskuse ning on alates sellest ajast ka keskuse direktorina töötanud.

Tiibeti eksiilvalitsus on palunud geše Pema Dorjeel osaleda mitmetes projektides ja ettevõtmistes: valitsus määras ta Higher Level Textbook Review Committee'sse, Tema Pühadus Public Service Commissioni liikmeks ning tervishoiuministeerium määras ta vaimseks nõustajaks endistele poliitilistele vangidele, keda oli piinatud.

Geše Pema Dorjee aitas asutada bodong-traditsiooni kloostri Nepali ning kogub ka praegu kloostri ülalpidamiseks raha. Lisaks on ta kogunud rahalist toetust väga paljudele heategevusprojektidele. Ta on ühe Nepalis asuva orbudekodu eestkostja ning viib India ja Nepali kõrvalistes külades läbi mitmeid projekte, mis aitavad kaasa kohalike elutingimuste paranemisele: koolide ja sildade ehitamine jne.

Lisaks viib geše-la igal aastal mitmeid haigeid ja vigastatud inimesi, kellel muidu poleks mingit võimalust arstiabiks, Delhisse operatsioonidele ja hoolitseb vanurite eluolu parandamise eest.

Alates 1997. aastast on geše-la käinud õpetusi andmas ja loenguid pidamas üle kogu maailma: Rootsis, Inglismaal, Šveitsis, Belgias, Saksamaal, Soomes, Norras, Prantsusmaal, Iisraelis, Ühendriikides jm. Aastal 2009 käis geše Pema Dorjee esimest korda ka Eestis õpetusi andmas.

 


 

Intervjuu geše Pema Dorjeega - I osa (inglise keeles)

Intervjuu II osa