Lochen Jangchup Tsemo elulugu

Lochen Jangchup Tsemo sündis emase puujänese aastal (1315) Surtsos Shonu Palsangpo ja Yeshe Mene perre. Ilmikulubadused andis ta Panglole, noviitsi tõotused kloostriülem Chokyong Palile ning gelongi tõotused Jamyang Donyo Gyaltsenile ja Palden Lodro Tenpale, järgides Kašmiri õpetaja Šakja Šri liini.

Ta õppis suutraid ja tantraid, loogikat ja epistemoloogiat, ületavat tarkust, kesktee-filosoofiat, Abhidharmakośat ja Abhidharmakośa-bhāṣyat, vinajat, Maitreja viit teost, Bodhicaryāvatārat, Kālacakra- ja Hevajra-tantrat nende õpetajate käe all: suur tõlkija Pang (Lodro Tenpa), Suur Mandžugoša Dung Donyo, Hiilgav Dharmaisand laama Dampa, Gyalse Ngülchu Thokme Zangpo, Butön Rinpoche, Sasang Pandita jt. Lisaks õppis ka ka poeetikat, kujutavat kunsti jne. Lochen Jangchup Tsemost sai 21. Bodong E kloostriülem. Õpetaja kohta räägitakse, et ta suutis ravida erinevaid haigusi ning et tal oli rikkumatu selgeltnägemisvõime.

Tema peamised õpilased olid tema õepoeg Lochen Dragpa, sanskriti õpetlane Namkha Sangpo, neljas suur sakja õpetaja Kunga Rinchen Gyaltsen, Chengawa Dragpa Jangchup Gyaltsen ja Dragpa Gyaltsen. Põhiliselt andis ta edasi õpetusi ületava tarkuse, loogika ja epistemoloogia, kõrgema ja madalama Abhidharma, Bodhicaryāvatāra, bodhitšitta ja lojong'i, sünnilugude, Kālacakra, Cakrasaṃvara, Guhyasamāja, kuue jooga jms kohta.

Ta tõlkis teksti Megdhut (Pilve sõnumitooja) ning kirjutas hulgaliselt raamatuid grammatika kohta. Ta tõlkis ka Jñānamitra selgituse Abhidharmasamuccaya kohta ning kirjutas samale teksti kohta märkused. Tantraga seoses kirjutas ta kommentaari Kālacakra-tantra selgitusele ning kirjutas Kālacakra ajaloo, nagu ka kuuosalise jooga palved, mitmeid ülistusi jms.

Ta suri 1379. aastal Chumigis.